xray
07 دی 1401 - 17:01

۶۶ درصد از محیط کشور بر روی گسل قرار دارد

مشهد ـ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت:۶۶ درصد از محیط کشور بر روی گسل قرار دارد،توجه به کیفیت مصالح ساختمانی، محیط ساخت و ساز و نظارت بر سازه جهت افزایش امنیت زندگی شهروندان اهمیت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن نامنی ظهر چهارشنبه در همایش زلزله و ساختمان ناایمن در مشهد با اشاره به تعداد بالای ساختمان‌های ناایمن در کشور، اظهار کرد: ۶۶ درصد از محیط کشور بر روی گسل قرار دارد و از این رو توجه به کیفیت مصالح ساختمانی، محیط ساخت و ساز و نظارت بر سازه جهت افزایش امنیت زندگی شهروندان اهمیت دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۶۴ نوع بلای طبیعی و انسانی در کشور تعریف شده است، افزود: مصالح بی کیفیت، تغییر نادرست کاربری‌ها و تراکم بی مورد جمعیت جغرافیایی، مهمترین دلایل افزایش تلفات در حوادث و بلایای طبیعی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی بیان کرد: با مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله هشت ریشتری، زمین لرزه دیگر یک بلای طبیعی نخواهد بود و این اقدام یک ضرورت برای مقابله با این رخداد طبیعی در کشور است.

نامنی افزود: طی ۲۰۰ سال اخیر زلزله بیش از هفت و نیم ریشتر در کشور به ثبت نرسیده است، از این رو اگر بناهای ساختمانی جدید کشور بر اساس استانداردهای روز جهان در برابر زلزله هشت ریشتر مقاوم سازی شوند، این پدیده دیگر هراسی ندارد و می‌توان برای بهره مندی از انرژی آزاد شده آن برنامه ریزی کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: ضعف در آموزش همگانی و کمبود پایگاه‌های لرزه نگاری در کشور نیز در افزایش آسیب‌های جانی و مالی حاصل از زلزله مؤثر است.

وی توزیع متناسب جمعیت را راهکار مؤثری برای مقابله با زلزله دانست و بیان کرد: هم اکنون ۵۰ درصد اقتصاد کشور در هفت کلانشهر تولید می‌شود که این موضوع سبب تراکم جمعیت شده است. علاوه بر آن انتقال صنایع سنگین به حاشیه دریای آزاد در جنوب نیز در آمایش جمعیت کشور اهمیت دارد.

نامنی همچنین با اشاره به افزایش دمای نسبی در کشور نیز گفت: بنا بر تحقیقات انجام گرفته، در صورت این روند افزایشی دما تا ۱۰ سال آینده برفی بر روی قله‌ها باقی نخواهد ماند. از این رو برای توقف این روند باید ۷۰۰ هزار تا یک میلیون فضای سبز در کشور ایجاد شود.

خراسان رضوی بر روی ۹۰ گسل زلزله قرار دارد

محسن نجات، مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش اظهار کرد: خراسان رضوی بر روی ۹۰ گسل زلزله قرار دارد که ۲۱ مورد آن از جمله گسل جنوب مشهد و گسل بینالود بسیار فعال است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: پیشگیری برگ زرینی در مدیریت بحران است تا با بهره مندی از آن بتوان در مسیر اعتلای فرهنگ ایمنی گام برداشت

وی ادامه داد: ۶۵ درصد از پهنه خراسان رضوی با خطر پذیری بالای زلزله روبروست و بنا بر آمار تاکنون ۲۵ زمین لرزه بالای ۶ ریشتر در این استان به ثبت رسیده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 940923